فیشور سیلانت

فیشور سیلانت را می توان شیار بندی یا پر کردن شیارهای سطح تاج دندان ذکر کرد.
دندانها در کودکان همواره با دو مشکل اساسی روبروست. اول شیارهای بین دندانها دوم شیارهای روی سطح دندانها ، هردو منطقه ذکر شده از مناطق حساس با آمادگی پوسیدگی به شمار می روند.
فیشور سیلانت یکی از ر وش های پیشگیری از پوسیدگی دندان است. مطالعات انجام گرفته در این زمینه تا کنون نشان داده که فیشور سیلانت یک روش کارا و سودمند و پیشگیرانه بوده و اثرات قابل توجهی در مبارزه با پوسیدگی را داراست .
درشکل زیر پوسیدگی دندان را با رنگ سیاه در بالای تاج و شیار حدفاصل بین دندان کناری را ملاحظه می نمایید .

فیشور سیلانت

دندانهایی که اکثرا با آنها غذا جویده و له میگردند ، به‌خاطر دارا بودن شیارهای فراوان ، مناطق بسیار مستعدی برای پوسیدگی محسوب می گردند.
اطفال غالبا یا کم مسواک می زنند یا به خاطر رفع تکلیف والدین در کمترین زمان و با چند بار کشیدن مسواک می کوشند ، این وظیفه سنگین را مرتفع نمایند. چون عمق شیارها بیشترو غالبا با مسواک هم تمیز نمی شوند ، همیشه بخشی از مواد غذایی داخل شیارهای سطحی دندانها باقی می مانند.
اولین منطقه حساس سطح تاج دندان ها است . همانطوریکه در شکل زیرین دیده میشود سطح تاج دندان را شیارهایی می پوشاند . گاهی عمق این شیارها بیشتر از ان است که پرزهای مسواک انرا تمیز نمایند . در چنین مواردی داخل بخش های کوچکی از اینگونه شیارها مواد غذایی باقی می مانند و منجر به پوسیدگی دندانها میگردند.
دومین منطقه شیار بین دندانهاست . پاک کردن اینگونه مناطق طاقت فرسا است و کودکان دوست ندارند بخشی از اوقات خود را صرف پاک کردن آن نمایند یا با مسواک زدن پاک نمی شود و یا حدفاصل شیارها به ان اندازه نیست که پرز مسواک داخل آن گردد . تنها راه استفاده از نخ دندان است. ( برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت و کانال تلگرامی تخصصی دندانپزشکی اطفال دکتر فتاحی مراحعه نمایید ).
در پائین و در تصویر سمت چپ ملاحظه میشود که برس های مسواک قادر به نفوذ و تمیز کردن شیارهای عمیق نیست و نهایتا از همان محل دندان سوراخ و در تصویر سمت راست با بزرگنمایی بیشتر عمق شیار بیشتر و بیشترشده و باکتریها و میکربها به داخل دندان نفوذ کرده اند.

دندانپزشک کودکان

و در شکل زیر نمایی از یک دندان واقعی را می بینید. در دندان سمت چپ شکل می بینید که داخل شیار تغییر رنگ داده و در سمت راست ان همین شیارها ترمیم شده اند.

دندانپزشک کودکان

هر دو منطقه ذکرشده ( شیارهای بین دندانها و شیارهای سطح دندانها) بسیار حساس هستند .
یکی از راههای پیشگیری و جلوگیری از نفوذ عوامل میکربی به داخل دندانها پیشگیری در مراحل اولیه است، یعنی زمانی که سطح دندانها یا مناطقی از لابلای بین دندانها تغییر رنگ می دهد ، می توان با اقدامات اولیه ای با آنها مبارزه کرد.
رها کردن و بی توجهی والدین باعث میگردد اینگونه مناطق پوسیده و عوامل میکربی وارد فضای های عمیق تر دندان گردند ، اگر در این مرحله مبارزه و پیشگیری دنبال نگردد ، ناچارید با هزینه بیشتر از مرحله قبل آنرا درمان نمایید . اگر در این مرحله هم بی توجهی و سهل انگاریها ادامه یابد ، فرزندان با دندان درد و یا آبسه مواجه میگردد ،متاسفانه پیشگیری دیگر فایده ای ندارد و شما ناچارید با عصب کشی و پرکردن دندان و یا روکش ضد استیل برای بالا بردن مقاومت دندان پر شده اقدام نمایید. هزینه این مرحله سه برابر فیشورسیلانت و دوبرابر عصب کشی تاج دندان خواهد بود. متاسفانه در بعضی موارد بی توجهی فرزند و والدین ادامه تا نهایتا تنها راه چاره کشیدن دندان خواهد بود.
موادی که برای پر کردن شیار دندانها استفاده میگردد به سیلانت معروف هستند که به‌صورت یک لایه نازک درون شیارهای سطح جونده دندان‌ها قرار می‌گیرند و به کمک آنها این شیارها صاف می‌شوند .با صاف شدن شیارهای دندان، از گیر کردن مواد غذایی بین این دندان‌ها کاسته شده و احتمال پوسیدگی آنها کاهش می‌یابد.
اولین دندان دائمی کودکان در اوایل۶ سالگی در انتهای دهان می‌روید (بدون آنکه دندان شیری لق شده و بیفتد.) اغلب والدین نسبت به وجود این دندان و یا دائمی بودن آن بی‌اطلاعند. از آنجایی که این دندان تقریبا همزمان با ورود بچه‌ها به مدرسه و استفاده زیاد آنها از تنقلات، درمی‌آید، لازم است که به شدت از آن مراقبت شود. در غیر این صورت ناچارید در مراحل بعدی با ۲ یا ۳ برابر هزینه فعلی اقدام نمایید.
در فیشور سیلانت مراحل زیرین دنبال میگردد.
مرحله اول تمیز کردن سطح دندان مرحله دوم ایزوله کردن سطح دندان مرحله سوم اندود کردن سطح دندان مرحله چهارم شتشو و خشک کردن سطح دندان مرحله پنجم از یک محلول اسیدی روی حفره ها و شیارهای سطح رویی دندان برای چند ثانیه استفاده می شود. مرحله ششم گذاشتن ماده پیت و سیلانت . زمانی که شیارهای دندان سفت شدند ، تبدیل به یک روکش صیقلی قابل استفاده میگردد .
مراجعات دوره ای به ندانپزشک سبب میگردد ، پزشک با امکانات و تجهیزات قابل دسترس آنها را یررسی و با پر کردن سطح شیارها اولا بر مقاومت تاج دندان در مقابل آسیب های وارده بیفزاید ثانیا با کمترین هزینه مشکلات موجود بر طرف گردد.

منبع :

Pit & Fissure Sealants: The Added Link in Preventative Dentistry
Step Seven – Evaluate the Sealant
Course Author(s): Richie Kohli, BDS, MS;Mary Ann Haisch, RDH, MPA